От А до Я за любимите домати 2024

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
eli
Kъсо кафе
Мнения: 52
Регистриран на: Мар 19, '24, 14:16
Местоположение: Близо до Варна
Дал благодарност: 54 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от eli »

Да споделя какво забелязах тази година с торовете. Дълго ще стане обаче..... Бях накиснала птичи тор и коприва в кофи миналата година. Реших да си затворя течността в бутилки от минерална вода. Тази година при първо торене на цитрусите ми взех бутилка, разклатих я и при отварянето гръмна като шампанско и усетих миризмата :chchaa: Обаче ми е познатаааа....... но не каквато я помня като затварях :lol: За китки и не ядливи саксийни използвам купешки течен тор. Отварям бутилката - купешка,миризмата същата. Цвета същия! 100% в купешките има добавени минерали, но това наистина ме учуди. А ако не успея да си набавя птичи тор, купувам пелетиран в пакети и хвърлям както ми падне. Гледам винаги да съм на половината от предписаното, дори и да е органичен тор.
И да съм по темата да си покажа бебенцата от руската поръчка на Алис.

Изображение
По двечки в кофичка бяха. Antho beef никакви ги няма :ufff: Догодина ще се рътят.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7790
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2667 пъти
Получил благодарност: 1506 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Тутти написа: Май 17, '24, 19:41 Pepelqshka71, правя всичко точно като теб. Каменно брашно и птича тор не съм слагала. За сидератите и аз се заричам, но съм леко несериозна, надявам се тази есен да се поправя и да засея нещо.
Поздравявам те за хубавите зеленчуци и добрата организация, която правиш за оранжериите.
За да съм честна, аз преписвам от теб :tzeluvka: . Фацелията я купих за да я засея рано напролет, но мъжете не успяха да сглобят оранжерията навреме и остава за късна есен или февруари ( ще чета още за сидератите, че баш не са ми ясни. За сега гледах че я оставят да стане 1м, косят я на място и я оставят в лехата, но...ще го мисля)
Мария Николова написа: Май 17, '24, 19:46 Браво, Вили, за толкова големи грижи, които полагаш!
Да ръсна малко акъл. :lol: Птичият тор задължително трябва да размиеш с много вода. Примерно на кофа вода, по една препълнена шепа. И с този "шербет" да поливаш с лейка равномерно навсякъде, където е нужно.
Фацелията е изслючително добро решение! :daaa:
Мерко, птичия тор го купувам пелетиран. Месец, преди да садя посипвам птичия тор, каменното брашно и тази година сложих калции и Влади фрезова. Забравих да кажа, че преди това бях поляла хубаво оранжерията, че зимата много пресъхва. След това по метода на Тути, във всяка дупка кофичка от кисело мляко със зеолит, пемза и тор от калифорнийски червей.

Ааа забравила съм да спомена, че и коприва правих на тор и поливах ранните домати. Не знам дали е от нея или е комплексно, но завръзват добре. Ранните домати пикирах в торф на който сложих микориза, но за сега разлика с другите домати не виждам, освен, че късните стремглаво ги настигат. Дано и да завържат като тях.

Белмонте Ф1- Sashika
Изображение

Изображение

И съм в тон с доматите :D
Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1737
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 349 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

pepelqshka71 написа: Май 17, '24, 20:50 . Фацелията я купих за да я засея рано напролет, но мъжете не успяха да сглобят оранжерията навреме и остава за късна есен или февруари ( ще чета още за сидератите, че баш не са ми ясни. За сега гледах че я оставят да стане 1м, косят я на място и я оставят в лехата, но...ще го мисля)
Аз от поне една година се каня да пробвам с фацелия поне на малка площ ( а защо не и по голяма), заради спечената глинеста почва, но така и още не съм се обзавел със семена. Доколкото съм останал с предварително убеждение, пролетта се сее като сидерат на площи, които ще останат свободни за сезона или са предвидени чак за есенна сеитба. За да може да израсне достатъчно преди да е дошло време за сеитба на зеленчуците пролет и след това да се ползва за мулч в лехата е добре да се сее късна есен (октомври ноември), когато вече градината/оранжерията е изчистена от растителност. На едно място даже четох, че първо сеят зеленчуците в израсналата вече фацелия, която същевременно ги предпазва и от измръзване в някаква степен, а след 10 - 15 дни я изрязват и мулчират с нея лехите. За тази есен съм планирал да не пропусна, но ще трябва да си купя семе още сега, за да не се получи някаква друга спънка и пак да остане за следващия сезон.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1465
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 181 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от ugod »

Мария Николова написа: Май 17, '24, 19:46 Браво, Вили, за толкова големи грижи, които полагаш!
Да ръсна малко акъл. :lol: Птичият тор задължително трябва да размиеш с много вода. Примерно на кофа вода, по една препълнена шепа. И с този "шербет" да поливаш с лейка равномерно навсякъде, където е нужно.
Фацелията е изслючително добро решение! :daaa:
Никога до сега не съм ползвал птича тор.Та реших миналата година да си взема .Въпросът ми е как да я ползвам.?Съотношение тор ,вода, ферментация ,пропорция след ферментацията.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7790
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2667 пъти
Получил благодарност: 1506 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от pepelqshka71 »

Окултучени, привързани, изчистени от долните листа и малко пооплевено. Това упражнение ми отне 3 часа. Няколко дни ще почивам от тях, само ще ходя да разтръсквам стеблата, че има цъфнали.

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 246
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 487 пъти
Получил благодарност: 431 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от bongibo »

В мойто усойче пак някакви къдрения, петна.., не знам от дъждовете ли, липса на нещо, вируси ли.. :hmmm… То не се спря и да вали, не мога да оплевя. :gzzzzzz: . Не съм мрънкялник, амаа… И за капак лисица ми изби госпожите ( кокошките, ) докат мигна… Направила съм зелен тор в която съм сложила и шепа пилешка , но не смея да поливам , да не изгърмят пак по три метра домати/ храсталаци. За сега няма да махам растения, ще изчакам леко да засуши и ако няма промяна ще скубя!
Изображение
Последните две снимки са на аметистовата драгоценност :liubov2:
Изображение

Изображение

Изображение Между другото, Афен при мен изобщо не дава вид да цъфне скоро, буреняк..Добре се движат и имат пъпки Малинов ожаровски и две черита. Както и лабрадора на терасата.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5753
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2022 пъти
Получил благодарност: 2407 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Тутти »

pepelqshka71 написа: Май 18, '24, 21:19 Окултучени, привързани, изчистени от долните листа и малко пооплевено. Това упражнение ми отне 3 часа. Няколко дни ще почивам от тях, само ще ходя да разтръсквам стеблата, че има цъфнали.

Изображение
Пепеляшче, това е като ускорителя в лабораторията в Церн. Изглежда така, сякаш съвършен градинар е работил пространството.
Между другото и маникюра е извънземна красота, лъскав е като огледална глазура.
:worship:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6094
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2306 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от alys »

bongibo написа: Май 19, '24, 19:08 В мойто усойче пак някакви къдрения, петна.., не знам от дъждовете ли, липса на нещо, вируси ли.. :hmmm… То не се спря и да вали, не мога да оплевя. :
Протестират доматките. Като се оправи времето, и те ще се оправят.
Жалко за кокошките. И при нас има всякакви диви животни и не гледаме кокошки.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1737
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 349 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от penkeler »

alys написа: Май 19, '24, 21:08
Протестират доматките. Като се оправи времето, и те ще се оправят.
Жалко за кокошките. И при нас има всякакви диви животни и не гледаме кокошки.
И според мен няма нищо тревожно, а причината е най вече в хладното време. Вече го дават да се затопля и ако познаят всичко ще си дойде на мястото.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8570
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 947 пъти
Получил благодарност: 723 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2024

Мнение от Shami »

Аз тая година със Мечо в чудо съм се видяла.
Дип,че съм много жалостива и много обичам животните.Търпя големи загуби.
И от него и от съседската кучка която си е харесала парника ми за къща.
Одеве връзвам домати в парника,появи се Мечо и какво се заиграха с Лиза до мене докато се обърна обезглавили няколко домата.Останали само връзките да висят така в нищото.Обещах си да не се ядосвам обаче.
Утре ще видя с какво да заменя,добре,че имам резерви.Стори ми се ,че видях нещо да пълзи по стъблата на доматите.Ще видя на светло какво е точно.Много се ядосвам ,че не виждам ясно,хем съм с очилата и пак :ufff:
Имам и друга една чуденка,нали за първи път връзвам така със пуснати сезали доматите.
Сега стъблата съм им сравнително малки и аз правя възела.Ми после,те нали ще нарастнат и този сезал няма ли да се впие в стъблото? :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”