Подуенската градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Тия дни Валдос разчопли темите за предблоковите градинки и си викам ама я аз да направя една отделна тема за моята, всичко в темата за представянето мятам, там стана пълен тюрлюгювеч - то внук, то вила, то всякаква новост около себе си там изсипвам. Затова реших да подредя малко (и аз като Люб след толкова години :sgiggle: ), не че не сте я виждали, но поне да се посмеем пак заедно на безкрайните ми гафове :angelche:.

Първо малко разяснения. Блока ни е с пет входа и е на буквата Г. Входа ни е трети и е точно на ъгъла, пред него има оформени две площи по около 70-80 квадрата със западно изложение, на север към улицата още една такава в плътната сянка на блока, следва пътека, по която минава трафика на хора от квартала и голяяяяма площ към самата улица. На всичките тези места има много и вече доста големи дървета, абе направо си е гора. На стотина метра от запад, успоредно на едната част на нашия блок през паркинг и улица, се извисява грамаден 17-18 етажен блок-стена, който хвърля сянката си върху нас още към 15,00 през лятото. От другата страна (вътрешния ъгъл) също е пълно с дървета, стигащи вече до 3-4 етаж. Нашият апартамент гледа на север към улицата и на изток към вътрешния двор, тоест не виждам градинката от прозорците, само когато излизам или се прибирам.

Такааа. Началото е било през лятото на 2008 (да жУвей фейсбука, че помни толкова отдавна :nod: ). Виновник беше Шефа. Стоим един ден подпрени на кухненската тераса, която гледа към вътрешния двор и коментираме колко е мръсно и голо, как добре би изглеждало, ако имаше поне здравец, да се зеленее нещичко. Дърветата бяха само фиданки, не се забелязваха още, гледахме опечения от сутрешното слънце паркинг на съседния блок. А пред входа имаше сериозно количество здравец и кой знае откъде избуяли дребните оранжеви хемерокалиси, дето са като бурени (затова не ги харесвам и двете растения :hmmmmmm: ). Знаеш ли, Шефе, какво ще кажеш да пренесем някое коренче здравец отзад, питам го, ама трябва да намерим и почвица, че там са колекторите и строителен боклук. Нямаш грижи, отговаря ми, ще измислим нещо. Пренесохме с кофи туфи трева и здравец заедно със земята, почистихме отпадъците и запълнихме дупките отзад. Обаче се оголи отпред една лехичка. И какво, какво - от вилата донесох някой и друг корен летни астри (дето им викат богородички), купих от пазара турти и с две шишета ден през ден поливах лехичката. Ето я

Изображение

Само че айляк човек като мен, който хал хабер си няма с какво се захваща, насадих горкичките цветенца в сенките на бреза, липа, орех и конски кестен Изображение ... Сега там има здравец, там са и бебетата-лалета, за да може да се изцъфтят напролет преди да се разлистят дърветата. Това е отляво на входа като излизаш. А отдясно гордо засях семена от грамофонче, които бях събрала не помня откъде. На снимката във фейса съм написала: ''Високите притки в средата не са зелен фасул, както може би предполагате, а телефончета''. Така де, някак трябваше да се вдигнат нагоре пусти грамофони, че плъзнаха побеснели навсякъде, после години наред чистих семеначета :lol: :lol: :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Толкоз от 2009г. Обаче през 2010 попаднах на форума и живота ми се промени. Ама съвсем сериозно ви го казвам. До този момент нямах никакво, ни-как-во отношение към цветята, независимо къде и какви. Поглеждам, казвам хубаво и продължавам, не са ме впечатлявали кой знае колко. Разправяла съм ви оная история със свекърва ми, дето ѝ казвам, че като млада булка сума ти подарени ми стайни съм унищожила (от пълна липса на внимание), а тя ми вика: Яз, маме, съм чувАла, че лошите хора не могат да гледат цветя :srofl: :srofl: :srofl:... Е, в следващите години рЕзко станах добър човек :semo: :sgiggle:.

Ще продължа като си почина или по-скоро утре, че то се очертава да стане дълга история...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Абе що ми се струва, че това вече съм го разказвала :hmmm: ? Или поне съм имала намерение, но вероятно ме е домързяло да го напиша... Ако се повтарям, ще извините белите ми коси, надявам се :sthinking: :sblush:

ПП. Всъщност сега си давам сметка, че не просто ще разказвам историята на Подуенската градинка, ами ще се опитам да проследя и историята на форума като цяло, защото съм почти от самото начало на форум Хобикафе, бях примерно около 380-я член и някак все съм била винаги в окото на събитията, щото си ме знаете - екстроверт съм и не мога да пропускам приключенията :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Лятото на 2010г. Вече започвам да садя безпаметно и безрасъдно каквото и откъдето ми попадне. Купих си три рози от ХоумМакс, две от които продължават да живеят по местата си - жълта, червена (разпозната като Оклахома) и едни Бабини гащи (Куин Елизабет), която в последствие подарих на Ноел, защото никак не харесвах, а тя се влюби в нея. Те са в онези странни трикраки съоръжения с кръгчета от бял кабел. Дълги години оградата ми беше от колчета и опънат между тях сизал

Изображение

Изображение

Изображение

Шефа винаги е до мен - като чистач, копач и шерп. А това дружелюбно котараче се завъртя за малко покрай нас, само за един ден. После си продължи нанякъде

Изображение

Изображение

12 септември 2010г. Поглед от козирката над входа. Дясната площ започва да прилича на нещо

Изображение

Някъде по това време получих и първия си подарък от съфорумка - Мария Новозагорска ми изпрати три огромни кашона с китки. Полудях, хора! Направо загубих и звук, и картина :sooo: :shock: ... Вярвате ли ми, че не само не знаех повечето китки какви са, как се гледат, къде се садят. Само за илюстрация ще спомена, че туфите с луковички мускари разделих внимателно и засадих едно по едно, наредени като войничета по ръба на лехата :lol: :lol: :lol: ... Ама сега имам от тях несметни количества къде ли не :nod: ! Мерко, повечето от първите китки ги затрих поради незнание и неумение, но никога няма да забравя жеста ти, щурачке :sbear: :slove: :gush: :sheart: :sheart: :sheart:

.......................................................

ПП. Открих снимка с подаръка от Мерка, прилежно наквасен в кофи и легени. Датата е 12 септември 2010г. Като гледам хеметата и брунерите са оцелели, най-дясното не знам котонеастър ли е, чемшир ли е, но и двата са живи и здрави, та май не съм погубила много от тях :liubov:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2151 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Тутти »

Гео, разказвай още, много обичам стила ти на говорене и писане.
:tzeluvka:
Аватар
мечтица
Чист кофеин
Мнения: 5068
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 1859 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от мечтица »

Вауу,това е много интересно,с нетърпение чакам продължение :zazaazaz: :sheart:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

През зимата започнах да събирам стайни, щото форума е ужасно голямо подстрекателство и исках и това, и това, и това... ама дали имам условия, дали знам как да го отглеждам, дали помня кое кога се полива/подхранва - абе, няма значение, важното е да го имам :potekoha: :potekoha: :potekoha: - ненаситната цветарска алчност ме обзе и не ме е пускала и до днес :lol: ! Колко китки уморих - чет нямат, но гъдела не миряса :wooow2:

Изображение

Следващата година отбеляза дългата ми страст по геснериевите, защото ми светна под шапката, че е много по-лесно да отглеждаш различни сортове от един вид :idea1: , вместо да се чудиш това да го поливам ли сега или обичаше по-сухо :hmmm: :lol: . То глоксинии ли не дундурках ''приспивай/събуждай'', то стрептокарпуси ли не завъждах от листо и се радвах като дете на всяко зелено оченце, то от теменужки ли не правих колекции, които акарите ми зануляваха три пъти, докато накрая клекнах и се отказах след толкова терзания и загуби :scry: ... Сега первазите ми са празни през по-голямата част от годината, няколко колеуса ме радват в момента (благодаря ти, Лилко :liubov: ), но предполагам, че ще изкарат до зимата и толкоз...

Първият ми стрептокарпус

Изображение

Арлекина ми беше голямата любов :sheart:

Изображение

Първата колекция сентполии

Изображение

Даже и хибискус имах - Равик ми го подари като затръгва към Германия

Изображение

А градината бавно се разрастваше - димитровчета, стахис, гергини, арабис, жълта енотера (с която също се борих години наред), нигела, първи поръчки от форума, ирисите и традесканциите от Мерка все още дават цветове, защото дърветата са малки и има някакво слънчице и въздух... И навсякъде тази лилава китка, дето ѝ забравих името :hmmm:

Изображение

Трябва пак да си я завъдя, че гледам на вилата се справя прилично и на сянка. Да, сетих се - еригерон :wooow2:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

С времето и безкрайните количества изгледани снимки и изчетени мнения във форума и нета постепенно започнах да осъзнавам, че цветна градина се прави с план :!: - предвиждат се пътеки, зони на осветеност, форми на лехи, места за храсти и дървета, а не така урбулешката, както го правя аз. Но в своя защита ще кажа, че имам дадености и не мога да ги променям. Освен това като разбраха с какво съм се захванала, хората от форума започнаха да ми изпращат всякакви растения, щото нали аз, алчна и безотговорна :sblush: , искам от всичко по много и бода полученото където ми видят очите. Бавно и полека градината доби... хм, да речем еклектичния вид, който си е и до ден днешен :lol: :lol: :lol: . При едно идване до мен, Иса ми измисли малки хълмчета, които да разнообразят елементарните правоъгълни форми

Изображение

Тук съм коментирала: "Новия скален кът (повече кът, отколкото скален)'' :lol:
Виждат се мечовете на ирисите от Мерка, които местих три пъти в опит да им осигуря малко от малко слънчице, докато накрая всичко потъна в сенките и сега имам само мечове без цветове :hmmmmmm: ...

Изображение

През 2013г. вече имам прилична ограда поне на една от площите - най-важната и слънчевата :ieeee: :ieeemyzh: ! Надявах се да издържи поне 3-4 години, тя изкара 10, което си беше истинско геройство!

Изображение

На следващата година и северната се сдоби с ограда, а растенията се множаха - едни загиваха или им поникваха крачета, но на тяхно място идваха нови и нови :liubov:

Изображение

Това гърне все още съществува, макар и на друго място, че пъна, за който беше заковано, изгни, но доста други не оцеляха.

Изображение

През 2014г. Ноел преработи изцяло Боровските градини и голяма част от камъните от нейните пътеки (14-15 чувала) дойдоха в Подуенската градина и трите с нея и Силвия оформихме каменни алейки. Градината придоби съвършено друг вид :tzvetoman:

Изображение

Изображение

Междувременно се научих да размножавам рози и се започна... :angelche:

Изображение

Изображение

Светна ми, че мога да ползвам камъни и дървье за декорации, включително и все още съществуващия "ДзЪннн" :nod:

Изображение

Хълмчетата спряха да се виждат като релеф :D

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Междувременно във форума вреше и кипеше! Освен че из цялата страна хвърчаха с куриери китки от съфорумец на съфорумец, цели кавалкади съфорумци обикаляха съфорумски градини и купона се местеше със страшна сила, бяхме като пътуващ цирк :lol: :lol: ! Постоянно измисляхме причини да се срещаме и те не винаги бяха цветя, просто енергията на форума беше неудържима. Имаше и няколко души, които просто не можеха да стоят на едно място и непрекъснато измисляха градини за гледане. Най-активна беше Дени. Една събота ми звъни и вика: Идвам да те взема, ще те водя в една градина. Ама не казва къде, а на мен колко ми трябва. Пътуваме по магистрала Хемус, а тя стъпила на най-лявата лента и кара със 70. Изпреварват я от дясно, аз се потя в ужас :shock: :shock: ... Дени, защо караш тук, това е бързата лента, пречиш на движението, а тя - ми не мога по друг начин, аз съм градски шофьор и карам само в лявата лента навсякъде. Спирай, казвам, на първата отбивка, аз ще карам, ти само ме навигирай. Оттам нататък където и да ходехме, карах аз - и тя доволна, и аз спокойна. Заведе ме в Дивчовото тогава. При Иса. Онемях, захласнах се, побърках се тотално :sooo: :sooo: :sooo: ........... Това беше първата градина, в която попаднах и която беше направена с план, с мисъл и знания, а тия двете като заприказваха на латински, чувствах се като пълен идиот :sdrunk: . Завинаги оставих сърцето си там - в градината с къщата със сините капаци :sheart: ! После ходих десетки пъти, но никога няма да забравя онзи първия...

Изображение

Изображение

Изображение

... и се започна!

При Люб бяхме... знам ли... може би 5-6 коли народ. Бродехме из нейните дебри в ступор (поне аз със сигурност) и отвсякъде се чуваха хълцания и възклицания

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

При Роузловър, където видях невъзможно красиви и невъзможно количество рози :shock:

Изображение

Изображение

Изображение

При Нини вече бяхме напълно ошашавени, защото да възприемеш в един ден три градини е извън човешките възможности :shock: :shock: ...

Изображение

Изображение

Ох, захласнах се в албумите със снимки и като нищо ще превзема темата с тях, но пък си струва :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Ей тази снимка не мога да пропусна - на рождения ден на форума 2013г. в бирария Дондуковъ :sheart:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5145
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 349 пъти
Получил благодарност: 1634 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Lilly »

еригерон / син/ мога да ти дам , ако ме подсетиш
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”