Божури (Peonies) - 2024

Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2983
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1903 пъти
Получил благодарност: 1816 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от Клеър »

greeneyed , страхотно красива е твоята Сара . През изминалата есен Ема ми изпрати тази красавица и тази пролет имаше 4 пъпчици , но в последствие се изсушиха . Сигурно защото е млада . Малко се ядосах на мене си , че може би не съм я поливалан достатъчно , но другите ми два подаръка заедно с нея на същото място цъфнаха .

Друго исках да кажа ,относно божурите за тази поръчка ,ама аз с две думи не мога да се обясня , та чак ме е яд колко стегнато и точно отговаряте и задавате въпроси , а аз нямам тази дарба .

Моите два божура , които са ми подарък от Клокчето са сигурно от тази поръчка , не знам дали е така , но съвпадат с вашите по възраст . Това са Полковника и другия е Lavon . И двата цъфнаха още първата година с по 2 цвята , втората с 4 и 5 мисля и третата , тоет тази имат по 10 цвята . Тогава , спомням си тя ми писа писмо , че коренищата били мънички и малко засушени , пишеше няколко съвета които да изпълня , изпълних ги , спомням си че трябваше да ги накисна , да набъбнат малко и как точно да ги засадя . Аз идея нямах от божури , нито знаех кое е малко и кое голямо коренище . Единствено бях сяла едни подарък от приятелка на майка и то как съм ги сяла и аз не знам и все ги местих и едното чак сега цъфна след 4 или 5 години и то с един цвят , другите и те така само че едното цъфна , после не е цъфтяло от тогава , другото с две , три цветчета , но аз тях все ги разхождам , не им се сърдя , само това дето за първи път цъфти , не е местено нито веднъж .

И аз искам да изместя полковника , тъй като 2 рози го притискат , но ме е шубе да не ми се разсърди , иначе му избрах по- слънчево място , да видим до наесен дали ще се усмеля да го изместя сега като ви слушам .

Иначе , покрай розите , се няторяват и есен и пролет , а тези първите за които разказах , никога не са торени . И са засяти едно към гьотере .

После вече от Мерка и Клокчето , разбрах как трябва .
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2610
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от artist »

Клеър написа: Май 21, '24, 23:16 През изминалата есен Ема ми изпрати тази красавица и тази пролет имаше 4 пъпчици , но в последствие се изсушиха . Сигурно защото е млада.....
Клеър :tzvetentze: и при мен тази година има същия проблем, но божурите не са от новите.
Ето този, от поръчката на Незабравка преди няколко години, Moon over Barrington
(от късните божури е, две години се мъчи нещо, оформя и не може да ги отвори...
прегледах снимките, нямам снимки на него от миналата пролет)
тази година е така
Изображение

Ще трябва да ги подхраним :angel2:
Серене Пастел от пет пъпки отвори два цвята, а миналата година бяха повече, с доста по-едри и красиви цветове. :D
Изображение

Изображение

Сега всички са "парцаливи" от дъждовете и времето им влияе.
Или проблема при мен идва от мрежата, която съм им сложила и забила в земята,
не я махам... целогодишно е там, може да им пречи на корените. :hmmm:
ето тази мрежа , която ги придържа да не полягат
Изображение

Ще се поровя да намеря инфо, каква може да е причината. :|

Преди се е случвало, но на новозасаден, да избият две или три пъпчици и да не може да изхрани всичките, някои не се доразвиват.
... и тук в темите съм чела, че расте на коренова система и силата му отива там.


Ей го новичкия Пастелеганс :liubov2: :liubov2: :liubov2: от последната поръчка на Вармердам :gush:
имаше две, но отвори само едната.
Но на него му прощавам всичко, толкова чакан и желан от мен, дребничък е, но цветът му е мечта :liubov2: :liubov2: :liubov2:
от 12.05
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

13.05
Изображение

Изображение

14.05
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2983
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1903 пъти
Получил благодарност: 1816 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от Клеър »

О , мъничък , но колко елегантен и нежен е само .

Аз не знам каква може да е причината , може и това да е , че расте на корени , все пак е новозасаден , не му се сърдя , нито се ядосвам , но да , по същия начин изглеждаха и моите изсушени пъпчици . Обаче тези двата , за които споменах , че са ми от Клокчето са направо набутани в розите , нямат свобода , а се вихрят , вврвам че торенето им е помогнало много , а и Трифена също съм я торила и тя полудя , не съм си представяла , че толкова може да се развихри , но да кажем тя е сама и нищо не я смущава .
Всички ще наторя тази есен отново и пролетта пак , поне да знам , че съм се постарала .
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2610
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от artist »

Определено искат пространство и свобода и най - вече слънце, защото тези, които са под лозницата не вървят.
:angel2:

Още един новичък Touch of Class
оформи два цвята и ги отвори, но много бързо отсипа единия, хванах втория :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

по един цвят от
Paeonia 'Salmon Dream' единичен цвят
Изображение

Изображение


Paeonia 'Chocolate Soldier'
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
толкова снимки и не мога да докарам тъмното
и ето тук се доближава до реалния цвят
Изображение


изобщо не мога да се справя с червените божури, цветовете са различни от реалните :angel2:
Paeonia Mackinac Grand - ярко червен, изкрящ
Изображение

Изображение


Paeonia Old faithful - малиново червен, наситен
Изображение

Изображение

Изображение


и май това са червените ...
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2610
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от artist »

Барцелката
Изображение

Изображение

Изображение


и едничкия цвят на Paeonia (Itoh) Yellow Crown, хванат отсипан след първия обилен дъжд
Изображение


ITOH Cora Louise
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


и отново "Първият пристигнал" / ITOH Peony First Arrival
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

за момента спирам, другата част (белите божури) по- нататък, като отворят всички :angel2:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2578
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1264 пъти
Получил благодарност: 1828 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от gevkati »

Клеърче, натори ги сега , след прецъфтяване и после догодина ранна пролет , живот и здраве! Есента нали ги приспиваме, а ти искаш да им даваш шоколадче преди лягане
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31883
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1231 пъти
Получил благодарност: 3117 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от Мария Николова »

Клеър може да знае, но аз да пия вода от извора, Гевкати. :lol:
Кажи, моля, с какъв тор сега и с какъв напролет да наторим?

Може и други другарчета да не занаят, но аз съм си безсрамна и питам. :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1413 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от greeneyed »

Това е извадка от ръководството за засаждане на божури, тук от форума

Божурите изискват малко подхранване, но често е добре да им дадете малко тласък, за да изглеждат здрави.
Първо, кога да се добавя тор.
Три пъти в годината:
- през есента, когато почиствате градината си и подготвяте растения за зимата,
- в началото на пролетта, точно когато издънките изникнат,
- и след като растенията цъфтят.
Ако смятате, че е необходим химически тор,
изберете балансирано бавно освобождаване като
5-5-5 или 10-10-10 през пролетта и лятото;
и 5-10-10 през есента.
Ние рядко използваме някой от тези химически торове, вместо това използваме емулсия от риба / водорасли.
Тежките химически торове често увреждат божурите повече, отколкото им помагат и поради това не ги препоръчваме.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2983
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1903 пъти
Получил благодарност: 1816 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от Клеър »

И фотосесията на Lavon .
Много е нежен и красив , има уникален лек аромат на бял Мускус .
Цветовете са 10 в момента , но има още 3 пъпчици да отвори . Дръжките на цветоносите са по- тънички и трябва хубава упора , която да му осигуря . Не можах да му забия и дъгички защото е много забита почвата , едва успях с една отпред да го подпра и малко пръчки . Не заслужава изобщо такаова смотано укрепване .
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Много е по- хубав на живо и много благодаря на Клокчето :tzeluvka: , че ми направи този подарък изненада заедно с Полковника разбиващ дамските сърца .
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2610
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 238 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Божури (Peonies) - 2024

Мнение от artist »

artist написа: Май 22, '24, 15:01
Клеър написа: Май 21, '24, 23:16 През изминалата есен Ема ми изпрати тази красавица и тази пролет имаше 4 пъпчици , но в последствие се изсушиха . Сигурно защото е млада.....
Клеър :tzvetentze: и при мен тази година има същия проблем, но божурите не са от новите.
Ето този Moon over Barrington
тази година е така
Изображение
Ще се поровя да намеря инфо, каква може да е причината. :|
Не знам дали тук е правилното място или в друга тема за божурите, но тук повдигнахме въпроса...
Разбрах как се нарича, има си термин "BUD-BLAST", или "Кафяви цветни пъпки с размер на грахово зърно" като характеристика.

Pea-sized brown flower buds characteristic of bud-blast on peony (Paeonia)
Изображение

Изображение

Изображение

разликата между здрава и нормално развиваща се пъпка и тази, която няма да отвори / bud-blast.
Изображение

С няколко изречения....това е често срещан проблем при божурите, невъзможността да разтворят/ развият цветните си пъпки през пролетта. Обикновено цветните пъпки се развиват до размера на грахово зърно и след това не успяват да се развият по- нататък.

Причините са няколко:
по - простичкия вариант .... дължат се на екологични и културни проблеми или
по- сериозния, включва гъбични заболявания, които засягат цветните пъпки.

1. Гъбичните заболявания / Botrytis blight
Gray Mold (Botrytis Blight)

Ботритисът, наричан още сива плесен, е често срещано гъбично заболяване на много растения (рози, лалета, ягоди и др.), включително божурите. Обикновено засяга новите издънки и листата на божурите, но може да засегне и млади цветни пъпки. Младите пъпки покафеняват и не се отварят. Веднъж засегната цветна пъпка не може да бъде спасена.
Сивата плесен или ботритисната мана се причинява от гъбата Botrytis paeoniae. Това е най-често срещаното заболяване на градинските божури. Тази разрушителна болест е много разпространена през влажни, дъждовни сезони.
Тя се проявява не само при пъпките но и засяга листната маса, дори и загниване в основата на стъблата.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


За да се справите с болестта през следващите години, погледнете тук:
https://www.missouribotanicalgarden.org ... t-of-peony

1. Предотвратете инфекция. В началото на есента отрежете всички стари листа и стъбла до нивото на земята. Тези отпадъци трябва да бъдат унищожени, а не компостирани.

2. Подобрете дренажа на почвата. Засадете божури в добре дренирана почва; тежките глинести почви трябва да бъдат олекотени с органичен материал като компост или торфен мъх.... трябва да се засаждат на отцедливо място, което не задържа вода, нито трябва да се натрупва пръст около основата на листата.

3. Преместете растенията на по-добро място. Добрата циркулация на въздуха може да намали болестите.
Засадете на пълно слънце или поне на частично слънце.
Поставете растенията на широко, поне на 3 фута едно от друго.
Отстранете стареещите листа от растенията.

4. Потърсете сортове, които показват известна устойчивост на болестта.

5. Използвайте фунгицид.(след консултация с професионалист) Напръскайте растенията с фунгицид, когато младите връхчета пробият земята. След 2 седмици с друг фунгицид и на всеки 14 дни след това до средата на юни. Пестицидите, регистрирани за употреба, включващи мед, каптан, хлороталонил (Daconil), манкоцеб, манеб, сяра и тиофанат метил (Cleary 3336). Фунгицидите трябва да се прилагат преди заболяването като защитно средство.


И по -простичките варианти, които не са толкова фатални :angel2: (се причиняват от стрес в околната среда, коригирането на източника на стрес е най-добрият начин за предотвратяването му):
Голямо разнообразие от стресови фактори може да попречи на отварянето на пъпките на божура. Това може да включва лоша почва, незрели растения, растения, които са заровени твърде дълбоко, прекомерен мулч, недостатъчно слънце и ранни пролетни слани. Проверете дълбочината на вашия божур и коригирайте, ако е необходимо.

1. Ниски температури в началото на пролетта

Когато цветните пъпки на младия божур са подложени на ниски температури в началото на пролетта, когато започнат да се развиват, растежът им може да спре, когато достигнат размера на грахово зърно. Те могат да придобият червеникав вид, но не стават кафяви както при ботритис. Нито пък развиват сивата плесен, характерна за ботритисната мана.
По-късно през сезона обаче пъпките покафеняват и падат.
При възможност, преместете божурите на място, където са по-малко подложени на късно пролетно замръзване.

2. Твърде много сянка, липса на подходящо торене или суша

Всичко, което подлага растението на стрес в активния период, може да доведе до образуване на пъпки. Това може да включва твърде много сянка – божурите предпочитат пълно слънце, липса на подходящо торене в бедна почва или период на суша, когато растенията растат активно и развиват пъпки през пролетта. Осигурете на растенията достатъчно слънце, тор и влага, особено в началото на пролетта, когато те са в активен растеж.

3. Растенията са твърде млади или наскоро са били разделени.

Новозасадените или разделени и трансплантирани божури може да отнеме година или две, за да се установят, преди да цъфтят нормално. Бъдете търпеливи и се грижите добре за растенията. Правилният избор на място, както и добрите техники за разделяне, засаждане и поливане са органични подходи за предотвратяване на това състояние. Препоръчва се също правилно торене, а използването на органични торове също би било жизнеспособен органичен подход.


:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”