За една голяма уста

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 463
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 221 пъти
Получил благодарност: 435 пъти
Обратна връзка:

Re: За една голяма уста

Мнение от Kakichka »

Лече, ти си творчески хаос, идеи, желания, китки и градини. Но някак ти отива, не си те представям седнала мирно на пейката пред единствената! си къща и да се наслаждаваш на спокойствие. Друго си е да си в движение непрекъснато. И хей, откога те чакам да се обадиш като идваш в София - да прескочиш за едно кафе до Смолско. Ей на, втори уикенд прекарвам там, цели 48 часа даже бях, без да търча до София в отговор на прищевките на някое чаве. И сега очаквам петък с нетърпение
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2623
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 801 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Kakichka написа: Май 21, '24, 23:25 Лече, ти си творчески хаос, идеи, желания, китки и градини. Но някак ти отива, не си те представям седнала мирно на пейката пред единствената! си къща и да се наслаждаваш на спокойствие. Друго си е да си в движение непрекъснато. И хей, откога те чакам да се обадиш като идваш в София - да прескочиш за едно кафе до Смолско. Ей на, втори уикенд прекарвам там, цели 48 часа даже бях, без да търча до София в отговор на прищевките на някое чаве. И сега очаквам петък с нетърпение
Ти, Кате, виждаш себе си в мен. Аз твърде добре си се представям "седнала на пейката пред ЕДИНСТВЕНАТА", макар и не "мирно" :lol:
Тя е толкова голяма, дворът е с толкова възможности, че до 100 години да живея, все ще има какво да творя из тях! Непрекъснатото движение изобщо не е за мен!

Сега ще ти кажа защо не прелитам до Смолско.
Тези съботнонощни шофирлъци до столицата хич не са безобидни... Системното недоспиване започна да се отразява много лошо на и без това не особено здравата ми нервна система.. Последната седмица ми стана доста зле докато тръгнахме, добре че в колата се освестих и после, сякаш организма си знае, влезем ли в София, едва са дотътрям до паркинга, гушвам две одеяла (а зимата и един спален чувал), и заспивам.
В колата се спи много неудобно, ама айде да не се изкарвам ся голяма мъченица, няма да навлизам в подробности. Тя е една ситуация... да се смееш ли, да плачеш ли, ама като разправях наскоро на големия си син, той се смя много...
Битака изобщо вече не го отразявам - натрупах чаршафи, одеяла, покривки и покривчици, дантели и перденца за три къщи и не сварвам да ги изпера, та вече хич и не излизам от колата. ММ и той взе да се щади малко, защото има доста ангажименти до края на деня и вече тръгваме по-рано - към 9:30, като минаваме да претарашим и един склад по пътя.
Та... Кате, кога да тръгна, кога ще пристигна, за колко ще седна и как ще стана после :lol:
И не на последно място - ще бъда ли жива да шофирам и наобратно до Пловдив...
Всъщност, има един кратък период лятото, в който няма уроци като минат приемните изпити.. Освен тогава да се отбием с ММ на път за Пловдив.. :hmmm:

* * *
За показване много нямам, гледката в Брягово си е все същата - цъфтящи рози на самотек, трева до ушите, тъжни порутени постройки и една щурава там дето ту върти косата (инструмента коса), ту рови дупки и тя не знае защо, ту фаща телефона и преследва някоя буболечка.

Изображение

Изображение

Изображение

Алиумът ми е станал от 3 топки на 5 за една година, Globemaster ли беше, къв беше не помня, ама беше един скъп, от Fluwel и го купих само защото видях, че доста съфорумки го купуват, а аз от опит знам, че щом нещо се купува масово в тоя форум, значи е много читаво! :lol:
И хич не сбърках. Топките стават около 20 см. диаметър, изключително продължителен цъфтеж и особеността на този сорт е, че през цялото време топката нараства, не стои един размер.

Изображение

Изображение

Изображение

За първи път виждам цъфтежа на Coral Charm (втора година при мен) и добре че снимах още като пристигнахме, защото на другата сутрин всичко беше окапало. Не очаквах такива грамадански цветове да направи, нямам думи за този божур! Ако някога ми се прище да засадя повече от един, ще е само този сорт. (абе, не вярвайте на всичко!)

Изображение

Споменавала ли съм че там всичко е огромно? Невенът ми е като маргаритки, листата на поветицата съм показала на втората снимка в сравнение с ръката ми, накрая поредното глухарче рекордьор - 80 см, ама що не съм снимала с рулетката, не знам, хем я взех специално затова. Замо̀тала съм са нещо. Чета тук-там напоследък, че било ядливо, можеше да си набера листа за сармички! :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Има и благинки

Изображение

Тук само да отбележа, че купата е голяма:

Изображение

Имам си и кой да ми похапва от благинките, ама то изобилие, та и за мен остава много. Наоколо има нестопанисвани дворове, ама има и стопанисвани, като цяло сме в централната част на селото и охлювеното нашествие не е чак толкова необуздано.

Изображение

Малко архитектура от разходката:

Изображение

Изображение

Камбанарията на църквата:

Изображение

И, накрая за кодош, съоръжението ми за фино обиране на паяжините, понеже нямах четка с дълга дръжка:

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Гео, граф »

Диво, ама хубаво е и там, Лече :nod: ! И дворът, и цъфките, па и селото. Смятам, че теб и в пустинята да те пуснат, пак ще намериш красоти - имаш окото за тях :daaa:
Lalel4e написа: Май 22, '24, 09:43 ... Алиумът ми е станал от 3 топки на 5 за една година, Globemaster ли беше, къв беше не помня, ама беше един скъп, от Fluwel и го купих само защото видях, че доста съфорумки го купуват, а аз от опит знам, че щом нещо се купува масово в тоя форум, значи е много читаво! :lol:
И хич не сбърках. Топките стават около 20 см. диаметър, изключително продължителен цъфтеж и особеността на този сорт е, че през цялото време топката нараства, не стои един размер....
Леле, майко, този алиум е умопомрачителен :potekoha: :potekoha: ! Ще си запиша да го търся наесен (и вероятно ще забравя :sgiggle:), дано Флора види какво съм писала, та да ме сръчка - тя помни значително повече от мен :sdaaa:.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Kakichka
Виенско кафе
Мнения: 463
Регистриран на: Юли 7, '20, 20:28
Дал благодарност: 221 пъти
Получил благодарност: 435 пъти
Обратна връзка:

Re: За една голяма уста

Мнение от Kakichka »

Лече, аз се влюбих в твоето село, не знам защо се дърпаш. Особено гигантското глухарче, архитектурата, романтиката на качените на високо рози....леле, какво поле за съзерцание имаш....а щом сте и в цивилизования, и вода имаш, и съседи....честно, не знам какво те спира да я обикнеш таз къща истински и да се съсредоточиш там.
А за пътуванията ясно, наистина перманентното недоспиване е огромен бич, отразява се тотално на нерви, на организма като цяло, та те разбирам и ти съчувствам. Не може ли понякога да те замества някой наследник, да ти се събере малко почивка....
Добрата фея, която понякога се превръща в луда кравичка. Обичам шарено в розови нюанси, пролетта и вярвам в доброто приятелство.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2623
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 801 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Аа, Гео, сакън, в пустиня не ща! :stmi:
Селото го бива, да. Малко над средна хубост е ;)

Алиумът наистина е страхотен, аз опитах доста сортове и, освен този, бих препоръчала още един - Allium Schubertii! Той е невероятен, супер нестандартен и придава много шик на градината. При това се справя съвсем перфектно дори в моя пущинак на вилата, където доста по-семпли сортове страдат и не изглеждат в най-добрия си вид!

Кате, наследниците още нямат книжки, но и не мисля, че нещо би ги склонило да си го причинят! Ама и аз не съм навита млади шофьорчета да ги подлагам на това..

За селото се дърпам щот ми идва много. Пък и ММ са постара в началото да ма пресече. Не че са е старал де, ама тъй стана.
Пък аз съм едно такова чудо - или всичко, или нищо! Не ма бива да чопля тук-там и да не ми пука. Нали ти казвам - първо смятах да зарежа вилата, после се върнах пак към нея, ама не мога да се цепя на 10 като амеба! Или едното ще е, или другото. А сега съм раздвоена и това ме реже отвътре.
(Една вметка тук - моя брат, който е 7-8 години по-голям от мен, като почна да учи за деленето на клетките и взе да ми разправя как имало едни животни, дето се размножават като се делят на две през кръста :lol: :lol: :lol: Та, оттогава имам лека травма от деленето..)

Проблемът е, че имаме още много, много дейности и ми идва наистина много, но нещата са поставени някак така, че няма как да се откаже никоя от тях. Абе, сложно е. :snif:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2623
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 801 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Вилна зона Руен. Местност Гроба.
На косъм съм да се кача обратно в колата и да се прибера…

Изображение

Като пътьом изхвърля всички китки, които домъкнах да садя…
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15988
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 1014 пъти
Получил благодарност: 1961 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Гео, граф »

Lalel4e написа: Май 28, '24, 11:54 Вилна зона Руен. Местност Гроба.
На косъм съм да се кача обратно в колата и да се прибера…
......................................
Като пътьом изхвърля всички китки, които домъкнах да садя…
Няма да ги изхвърлиш, Лече, сама знаеш. Твоята душа перпетуум мобилна няма да ти разреши, ще измисли къде да ги засадиш. Но, да, права си. Подобна гледка може да обезкуражи и най-обръгналия цветар :styzhen: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4966
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: в североизтока
Дал благодарност: 183 пъти
Получил благодарност: 81 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от къщичка »

Здравей, Лалелче :)
Зачетох се при теб и ми стана интересно защо толкова големи стават твоите растения.
Понеже и аз живея на ново място и при мен забелязвам, че някои растения стават по-големи от предишната ми градина (тук е чернозем) и реших да прочета за твоето село.


Турското име на с. Брягово е Кара Алан. Една легенда гласи, че то е било основано от един родолюбив българин – Кара Иван. Той е дошъл от Северна България, бягайки от турците и опитите им да го накарат да приеме вярата им. Първоначално се заселва с челядта си по-нагоре в планината. Постепенно около него се настаняват и други непокорни българи и така се оформя малко селище. След време то се премества в по-равнинната част около река Каялийка.

В миналото в селото е имало само едно семейство цигани, сега са малко повече, но са преселници и идват само през лятото да търсят работа.

Кара Алан означава черна земя. Селото е било наречено така, защото почвата е чернозем. В съседните села и околности няма такава, така че това е едно от най-плодородните места в областта.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2623
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 801 пъти
Получил благодарност: 807 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Я да видим колко (не)работи форума.
Свободна сутрин - най-сетне! И сядам аз да пиша, нагласила съм и картинки за качване и опааа - не работи. Не работи пълния редактор, затова пробвам тук.
Гео, китките не ги и нямаше да ги изхвърля само защото са подарени от мили форумни другарчета! Ако бяха мой разсад, честно, щяха да фърчат към първия контейнер. Представям си и разсад ако бях направила тази година... Ужас! Не знам кога ще ми уври главата че представите ми градинарски нямат нищо общо с действителността! (Не че останалите имат много... :D )

Все пак, до края на деня успях да "се събера" и поне разчистих кръгчето. Извадих всички лалета от него и сега е свободно за садене. Само че се чудя има ли смисъл, понеже това, което ще сложа там, едва ли ще оцелее...

Къщурке, добре си ми дошла! :gush:
Taзи информация я издирихме от нета още преди да купим къщата. Да, почвата е необичайно черна и с много странна консистенция. Повърхностният слой - 15-20 см е пухкав като пепел, но не изглежда да има пясък. Под него има здраво слепена глина, все така черна... Попива вода като попивателна - там локва не е възможно да се получи! Били сме оставили кранчето на язовирната чешма отворено до край и като са я пуснали (понеже зимата я спират централно), 2-3 дни е щуртяла водата на макс. Обадиха ни се съседи, отидох, спрях я, а мокрото петно се простираше до метър-два от чешмата и целия двор надолу беше сух.
Хем попива бързо, хем съхне бавно. И малко след като е полято обилно, вече не е кално и може да се копае/сади. Изключително странна почва, не съм виждала нищо подобно. Четох, че там почвите се водят смолници, което е тип чернозем. Но и доста дъждец се привлича на мястото, което допълва факторите.

Единственото гадно е, че нещо копае широки тунели из целия двор и подкопава китки, ягоди - всичко насадено. Не изглежда, обаче, нещо да яде. Само копае. Китките и те сякаш изобщо не им пука, не страдат от тунелите в корените си. Много странна работа...
Мисля, че ако сме там постоянно и завъдим котки, вдигаме шум и редовно обработваме двора, "нещото" ще си отиде, ама това няма как да го изпробваме :D


Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”